Problemy po kuracji antybiotykowej

Wielkim dobrodziejstwem dla ludzkości okazały się antybiotyki. Z czasem jednak okazało się, że antybiotyki niszczą nie tylko chorobotwórcze drobnoustroje, ale także naturalną florę bakteryjną. Kobiety po kuracji antybiotykowej narażone są na bakteryjne zapalenie pochwy, na alergię pochwy lub na infekcję grzybiczą. Charakterystycznym objawem infekcji grzybiczej jest świąd i obrzęk okolic pochwy oraz upławy o zapachu drożdży. Infekcji grzybiczej można zapobiegać przyjmując w trakcie kuracji antybiotykowej probiotyki ginekologiczne. Jeśli mimo ich stosowania dopadnie nas infekcja grzybicza konieczna jest wizyta u lekarza i przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych. Leki przeciwgrzybicze stosujemy tak długo, jak zalecił lekarz. Przerwanie kuracji naraża nas na powrót infekcji. Kuracja antybiotykiem może wywołać także bakteryjne zapalenie pochwy. Charakterystyczny objaw bakteryjnego zapalenia pochwy to obfite żółte upławy o bardzo nieprzyjemnym zapachu, świąd i pieczenie. Bakteryjne zapalenie pochwy jest schorzeniem, które samoistnie nie ustąpi. Konieczna jest wizyta u ginekologa i terapia z zastosowaniem antybiotyku. Antybiotyki mogą wywołać również alergię pochwy. Objawem alergii są upławy, uporczywe swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk. Skutecznym lekarstwem jest często zmiana zażywanego antybiotyku.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.